بخش مسلکی از لسان دری به دری و پشتو عجالتاً شامل چهار جزء است «زراعت و مالداری»، «جغرافیه»، «حقوق و قضاء» و «معرفی اصالت افغانستان» که محتوای بخش اخیر این کتگوری ها را در بر دارد: (رجال و شخصیت های تأریخی)، (نخبگان، و شخصیت های تأثیر گذار تأریخی)، (شعراء، نویسندگان و هنرمندان)، (چهره های سیاسی و نظامی)، (دوره ها و اماکن تأریخی)، (تشکیلات دولتی و علمی) و (خوراکه و نوشیدنی افغانی). ناگفته نماند که دریچۀ اجزای دیگر این بخش هم برای انکشاف و توسعۀ بیشتر باز است. هموطنان ما می توانند در صورت لزوم ازدیاد یک جزء جدید درین بخش پیشنهاد شان را با ما از طریق دریچۀ نماس با ما» شریک سازند.


بخش مسلکی از لسان دری به دری و پشتو

کريم وزيري

E-Mail-Adresse

داکتر عبدالکریم وزیری متولد سال 1951 میلادی در شهر کابل بعد از فراغت از لیسۀ نجات (امانی) در ماه اپریل 1971 جهت تحصیلات عالی عازم آلمان شد. بعد از ختم دورۀ عملی و اشتودین کولیگ(Studienkolleg) از اکتبر 1973 الی سپتمبر 1978 دورۀ تحصیلات عالی را با اخذ درجۀ دیپلوم انجنیری (Dipl. Ing. agr.) در رشتۀ زراعت در پوهنتون شهر بن به پایان رساند. از اکتوبر 1979 الی مارچ 1983 دورۀ دکتورای خویش را دررشتۀ کیمیای زراعتی و فیزیولوجی نباتات طی کرده به اخذ درجۀ دکتورای زراعت (Dr. agr.) نایل گردید. بعد از آن ابتداء در موسسۀ تحقیقاتی زراعتی وزارت زراعت فدرال آلمان (FAL) در شهر براونشویک و بعداً در اینستیتوت تحقیقاتی زراعتی LUFA در شهر بن به حیث عضو علمی به کار های علمی و تحقیقاتی پرداخت. در سال 1991 از طرف اطاق زراعت راینلند (Landw. Kkammer Rheinland) به حیث کار شناس (Sachverständiger)در بخش کیمیای زراعتی نامیده شد. از سال 1991 الی 1998 به حیث آمر بخش تولید کودهای عضوی در کمپنی دیفینتال در شهر سیلپیش اشتغال داشت. درکنار وظیفه رسمی از 1992 الی 1995 به حیث عضوگروپ کاری مواد عضوی (Bio Abfall) در فدراسیون دفع مواد فاضلۀ عضویBDE در شهر کلن توظیف بود. در برج جون 1998 با تاسیس دفتر مشاورتی InRec به کار خصوصی در بخش حفاظت محیط زیست آغاز نمود. بتاریخ 9 می سال 2002 به حیث مترجم شخص صدراعظم جمهوری اتحادی آلمان آقای Gerhard Schröder در سفرش به کابل شامل هیئت وی بود. از نومبر 2002 الی اخیر سال 2004 به سمت عضو تیم مشاورتی از طرف وزارت همکاری های اقتصادی و انکشاف آلمان BMZ برای بازسازی مجدد فابریکۀ قند بغلان توظیف گردید. از جنوری 2005 الی دسمبر 2012 به حیث رئیس عامل فابریکه قند بغلان ایفای وظیفه نمود. در اکتبر 2010 مدال بانک انکشافی دولت فدرال آلمان DEG به ارتباط بازسازی مجدد فابریکۀ قند بغلان به وی اعطاء گردید. از سپتمبر 2014 الی اپریل 2016 به حیث عضو تیم کاری پلان گذاری پروژۀ زراعتی برای شمال افغانستان در موسسۀ همکاری بین اللملی (GIZ) وظیفه داشت. از 2014 به این طرف به قسم داوطلبانه به حیث عضو شورای اداری بنیاد آوتیست (ATZ) و قاضی افتخاری در محکمۀ اداری شهر کلن (Verwaltungsgericht Köln ) موظف است. به ارتباط کار های تحقیقاتی چند اثر از وی موجود است. در چوکات کارهای قاموس کبیر افغانستان در بخش زراعت همکاری دارد.

وجیده مجید واصل

E-Mail-Adresse

خانم وجیده مجید واصل در افغانستان در سال 1968 ه –ش تولد شده. تعلیمات ابتدائیه را در مکتب درخانی و عالی را در لیسۀ ملالی به ختم رسانیده، بعد از عروسی در سال 1998 مهاجرت نموده از پاکستان عازم فرانسه و مقیم در پاریس گردیده است. بعد از اکمال زبان فرانسوی تحصیلاتش را در کسب آموختن هنر آشپزی به اتمام رسانیده و تخصص خویش را در رشتۀ متذکره حاصل نموده است. وی در شهر پاریس 4 سال و در جنوب فرانسه در شهر کرکزون در رشتۀ آشپزی برای مدت 4 سال ایفای وظیفه نموده است . یکبار بخاطر داشتن تخصص در هنر آشپزی جهت کار آموزی به تکساس امریکا از طرف یکی از شهیر ترین رستورانت های آن شهر دعوت گردیده. در سال 2007 خانم مجید واصل رشتۀ محافظت اطفال را در شهر پاریس خوانده مدت چند سال با اطفال کودکستان ها کار کرد، در سال 2010 نظر به ضرورت جامعۀ فرانسه به ترجمان دری زبان برای اطفال مجبور شد درین رشته تحصیلاتش را اکمال نماید که با کسب سرتیفکت رسمی توانست مدت چهار سال با اطفال و نوجوانان مهاجر افغانی و ایرانی در محکمات قضای پاریس منحیث ترجمان ایفای وظیفه نماید. خانم مجید واصل از سال 2010 تا امروز منحیث مدافع حقوق زن فعالیت دارد و در شورای زنان پاریس درین عرصه خدمات شایانی انجام داده است. در سال 2016 همکاری را با «قاموس کبیر افغانستان» آغاز کرده مسؤولیت بخش آشپزی را عهده دار شد. وی نسبت ملحوظات خاصی بعد از 17 سال زندگی در پاریس در سال 2017 به تورنتوی کانادا رفته با شوهر و فرزندانش برای همیشه مقیم کانادا گردیده است.

لمر احسان

E-Mail-Adresse

احسان لمر در 6حمل 1335(26 مارچ 1956) در شهر کابل در خانوادۀ روشن ضمیر متولد گردیده، تعلیمات ابتدائیۀ را در مکتب سید جمال الدین افغان، تحصیلات عالی را در لیسه حبیبیه و رشتۀ تأریخ را در فاکولته علوم اجتماعی به اتمام رسانیده است. پس از طی دو سال خدمت عسکری اجباری ( 1980 ـ1979) و مأموریت کوتاه مدت دولتی در مارچ 1983 ازدواج و در اکتوبر همان سال کشور را ترک نموده است. حدود سه سال در دهلی جدید ریفوجی دفتر ملل متحد بود و بعد از سال 1986 در شهر رنس کشور فرانسه اقامت اختیار نمود. در مدت سی سال دوری از وطن با مطبوعات برون مرزی همیشه در تماس بوده و همکاری دائمی داشته است. بیش از 160 مقاله و نبشته را به نشر سپرده که اکثریت آنرا در پورتال افغان جرمن آنلاین میتوانید مطالعه کنید. اولین رسالۀ مطبوعاتی وی به عنوان (افغانستان از زبان علامه اقبال) به مناسبت سدۀ شهادت سید افغان در سال1376 در پشاور طبع گردید، رسالۀ دومی به نام (بیدار گران زمان سید جمال الدین افغان و محمود طرزی) در 1381 و حقایقی در بارۀ سید جمال الدین افغان در مارچ 2006 نشر گردید. وی سه فرزند یک پسر و دو دختر دارد که همه در فرانسه بسر می برند.

اعظم سيستاني

E-Mail-Adresse

کاندید اکادمیسین اعظم سیستانی، در پنج دهه اخیر یکی از چهره های شناخته شدۀ فرهنگی افغانستان در عرصه تأریخ نگاری است. او متولد(۱۹۳۸م) در ولايت نيمروز است، پدرش شيراحمد نام داشت. پدر کلانش محمد یوسف بارکزی بود که در عهد امیر عبدالرحمن خان، بخشی از عمرش را در نگهداری از سرحدات نیمروز سپری کرد و بعد از تقاعد در نیمروز باقی ماند و روستای محمد یوسف را در جوار "تهانه ماککی" آباد نمود که اعقارب وی تا هنوز در آن روستا در ولسوالی کنک زندگی دارند. سیستانی فاکولتۀ ادبيات را در ۱۹۶۵ به پایان رساند و بنابر مشکلات زندگی مجبور گردید معلم شود. در اواخر سال۱۹۸۰م در اکادمی علوم افغانستان پذيرفته شد و تا ۱۹۹۲ دراکادمی علوم کار کرد. با رویکار آمدن دولت ربانی مجبور به ترک وطن شد و اکنون در کشور سویدن با خانواده خود زندگی میکند. او از سال ۲۰۰۴ تا کنون با افغان جرمن آنلاین همکاری دارد و از وی ۵۸۸ مقاله ورساله (بشمول۴۲) کتاب به نشر رسیده است که در آرشیف مقالاتش قابل دسترسی میباشد. وی بخش رجال و شخصیت های تاریخی را در قاموس کبیر افغانستان رهنمایی میکند.

عبدالله کاظم

E-Mail-Adresse

داکتر سیدعبدالله کاظم متولدۀ سال 1942 در کابل، بعد از فراغت از لیسه حبیبیه و پوهنحی اقتصاد پوهنتون کابل در 1963 شامل کدر تدریسی فاکولته اقتصاد گردید. در سال 1971 به اخذ دوکتورا در«رشته اقتصاد و علوم اجتماعی» در اطریش نایل آمد و به حیث استاد در پوهنحی اقتصاد پوهنتون کابل قبول شد. در 1973 به رتبه علمی «پوهندوی» ارتقا کرد. در 1974 تا 1978 نخست منحیث آمر دیپارتمنت و بعد به حیث رئیس فاکولته اقتصاد ایفای وظیفه کرد. بعد از کودتای ثور به تشکیل «حزب وحدت ملی افغانستان» در 1980 به حیث آمر بانک ملی افغان به لندن رفت، در 1981 عازم ایالت کالیفورنیا در شهر «سن هوزه» شده آنجا اقامت گزید. آثار و کتب زیاد تألیف کرد، بخصوص دو کتاب وی یکی "زنان افغان زیر فشار عنعنه و تجدد" در 2005 و دیگرش معنون به "هرات از قیام حوت تا امروز ـ با ذکر مختصر از پیشینه های تاریخی" که در 2011 به چاپ رسیده از شهرت خوبی برخوردار اند. در 1974 به اخذ مدال عالی معارف نایل گردید. در 1981 عضو مؤسس انجمن مهاجرین افغان در شهر فرانکفورت ـ جرمنی بود، در 1982 عضو مؤسس انجمن فرهنگی افغانها در پورتلند (ایالت اوریگان) و از 2006 تا اکنون عضو مؤسس و رئیس انجمن «سالمندان افغان در بی ایریا ـ کالیفورنیای شمالی» بوده است. در 1974 به اخذ مدال عالی معارف نایل گردید. در 1981 عضو مؤسس انجمن مهاجرین افغان در شهر فرانکفورت ـ جرمنی بود، در 1982 عضو مؤسس انجمن فرهنگی افغانها در پورتلند (ایالت اوریگان) و از 2006 تا اکنون عضو مؤسس و رئیس انجمن «سالمندان افغان در بی ایریا ـ کالیفورنیای شمالی» بوده است. داکتر کاظم به حیث تحلیلگر مسائل افغانستان بیش از 500 تحلیل سیاسی را در رادیوها و تلویزیونها ارائه کرده است. در 1993 حرکت سیاسی «نهضت وحدت ملی افغانستان» را آغاز کرد و در 1994 به حیث «منشی عمومی دارالانشای» آن انتخاب گردید

راتب فقيري

E-Mail-Adresse

احمد راتب فقیری، فرزند دکتور محمد آصف فقیری درسال ۱۹۵۶ درشهر کابل تولد یافته و بعد از فراغت از لیسهٔ غازی، درآغاز سال ۱۹۷۳ شامل پوهنځی حقوق وعلوم سیاسی پوهنتون کابل شد. در طول سالهای تحصیل یکی از محصلین ممتاز رشتهٔ قضائی این پوهنخی بوده ودر سال ۱۹۷۶ دیپلوم لیسانس خود را در رشتهٔ حقوق خصوصی ازین پوهنتون بدست آورد. بعد از سپری نمودن خدمت مقدس عسکری، در جولای ۱۹۷۸ احمدراتب فقیری شامل کورس ستاژ قضائی وزارت عدلیه آنزمان شده و این کورس یکساله را با بلندترین مجموع نمرات دورهٔ خویش در جولای ۱۹۷۹به پایان رسانید. سپس بحیث قاضی در دیوان ترافیک محکمه مرافعهٔ ولایت کابل به کار آغاز نموده و تا فبروری ۱۹۸۲ درین پُست اجرای وظیفه نمود و بعدأ به اتهام مخالفت سیاسی با اشغال کشور توسط روسها یک دورهٔ طولانی را در زندان پُل چرخی سپری کرد. در سال ۱۹۸۹ بعد از رهائی از زندان، تحت فشار خاد مجبور به ترک وطن شده در هالند بحیث پناهندهٔ سیاسی پذیرفته شد. احمد راتب فقیری شامل فاکولتهٔ حقوق پوهنتون امستردام (UvA) شده وبه ادامهٔ تحصیلات قبلی اش، درسپتمبر ۱۹۹۶ دیپلوم فوق لیسانس خود را در رشتهٔ حقوق بین المللی بدست آورد. سپس بحیث ترجمان رسمی وزارت عدلیهٔ هالند به کار آغاز نمود. موصوف از سال ۲۰۱۲ بدینسو در پهلوی وظیفهٔ مذکور، بحیث استاد حقوق جزأ در انستیتوت ترجمان ها برای محاکم مستقر در شهرزندام هالند، ایفای وظیفه میکند.